Kes oleks arvanud, et tuleb aeg, mil lapsed peavad salaja õppima

Jah, täpselt selline see olukord siin Portugalis praegu ongi. Lapsed, nii lasteaiaealised, kui ka kooliõpilased, istuvad jälle kodus. Viimaste andmete järgi valmistuvad Portugali avalikud koolid online-õppetööks ja see pidavat lahti minema 8. veebruaril, algselt räägiti, et enne  15. veebruari ei toimu mingit õppetööd. Aga siis tuleb kohe otsa nädalane vaheaeg,  seega ikkagi jääb kena auk lastel sisse. 

Räägitakse ka, et online-õpe võib kesta kuni märtsi lõpuni ja halvimal juhul kuni kooliaasta lõpuni. Oh johhaidii! 

Lasped koolitükke kodus teha ei tohi, aga terve riik võis eile valimisjaoskondades sabatada ja presidenti valida küll. Nice move, poliitikud! Sõitsime kahel korral ühest valimisjaoskonnast mööda ja ma ei liialda, kui ütlen, et mõlemal korral ootasid inimesed vähemalt kilomeetrises järtsus, et oma valik teha. 

Kui kevadel istusid lapsed samamoodi mitu kuud kodus, siis oli neil vähemalt ametlikult luba õppida ja kõik koolitöö tehti online’is. Sel korral on aga asjalood pisut teisiti. Nimelt otsustas vahva valitsus, et keelame selle õppimise täiesti ära. Las lapsed istuvad mitu nädalat kodus ja tegelevad seal kõige muu, kui koolitööga. Õppimine, kui selline on praegusel hetkel lastele keelatud ja koolid ei tohi mingil juhul õppetööd läbi viia. 

Eelmisel nädalal ületas üks seadust rikkunud rahvusvaheline kool, kus ka meie hea sõbranna Helini abituriendist poeg käib, õppetöö, või siis tegelikult eksamite toimumisega, lausa uudiskünnise. 

Seadust rikkunud IB-kooli kutsuti kohale politsei, kes siis seal ajusid ragistanud lapsed ja kogu kollektiivi laiali ajas. “Fui, nii võivad lapsed veel äkki targaks saada,” tahaks sarkastiliselt kogu loo peale öelda. Tegelikult on aga asi naljast kaugel ja kogu valitsuste otsus ja selle tagamaade arusaamatus (kõigil lastel ei pruugi kodus olla arvutit vms), teeb lihtsalt kurvaks. Jah, me mõistame, et kõigil ei olegi kodus arvutit, kõigil ei ole internetti, aga kevadel leiti huvitaval kombel lahendus, lisaks soetas riik veel hulga puudustkannatavate perede lastele mõeldud e-õppevahendeid, seega, kuidas siis nüüd äkki oli olukord nii katastroofiline, et kogu õppetöö tuli lihtsalt ära keelata. 

“Teevad vaheaegadel ja suvel kaotatud aja tasa” ei ole mingi hea lahendus, millele oma argumentidega selle kohta, miks lapsed ei saa praegu õppida, tugineda. Õnneks on aga nii riiklike koolide, erakoolide kui ka rahvusvaheliste erakoolide lapsevanemad ja koolijuhid selle jaburuse suhtes pead tõstnud ning tean , et esmaspäeval kell viis (Eesti aja järgi kell seitse) saavad vähemalt osad rahvusvaheliste koolide esindajad “fantastilisele” ideele tulnud valitsusliikmetega kokku ning üritatakse midagi välja mõelda, et meie lapsed ei peaks järgmise kolme nädala jooksul abitunde saama.

Portugalis on lapsevanemad ka algatanud petsitsiooni, et sõdida selle idiootsuse vastu. Praeguseks on oma allkirja andnud juba hulga lapsevanemaid.

Näis, mida lähipäevad toovad. Kas koolid saavad karistuse, et lapsi targemaks teevad, või siis leebub valitsus ja lubab ikka lastel õppida. 

Oot, mis abitunnid? Eksole, kuna õppetöö, hindamine ja teadmiste kontrollimine, kui selline on praegu keelatud, siis saavad vähemalt meie kooli lapsed iga päev erineva portsu erinevates ainetes abitunde. Abitund, konsultatsioonitund, järeleaitamine, nimetage seda, kuidas tahes, aga tegelikult saavad lapsed seal koos õpetaja ja teiste klassikaaslastega õppida. Ma ei ole küll Patricku abitundide tunniplaani näinud, sest ta on selle kontrollimiseks ja minu näpuga järje ajamiseks lihtsalt liiga iseseisev, aga Maru tunniplaanis on klass gruppidesse jaotatud, kellega koos mingis zoomi, teamsi vms abitunnis osaletakse. 

Aga ma lähen nüüd oma kokatädi ülesandeid täitma. Enda tööpäev on lõpetatud, lasteaia õpetaja kohustus röövel-printsessi magamapanemisega täidetud, nüüd tuleb päevane kokatädi ülesanne edukalt sooritada. Siis hakkan katsejäneseks, pärast seda on eestikeele tund ja siis, siis ma ei teagi, mis edasi saab. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s